מלגות לסטודנטים

לכל אחד יש את המלגה המתאימה לו. אל תתייאשו משכר הלימוד הגבוה וההוצאות הנלוות אליו, אם תרצו אין זו אגדה ותוכלו גם אתם לקבל מלגה. זה הכול פונקציה של עבודת חיפוש אינטנסיבית אחר המלגה המתאימה לכם. אם תדעו לחפש כמו שצריך, אולי תצליחו לגייס את סכום מלוא שכר הלימוד שלכם, ומי יודע, אולי גם יותר.

לכל אחד יש את המלגה המתאימה לו. אל תתייאשו משכר הלימוד הגבוה וההוצאות הנלוות אליו, אם תרצו אין זו אגדה ותוכלו גם אתם לקבל מלגה. זה הכול פונקציה של עבודת חיפוש אינטנסיבית אחר המלגה המתאימה לכם. אם תדעו לחפש כמו שצריך, אולי תצליחו לגייס את סכום מלוא שכר הלימוד שלכם, ומי יודע, אולי גם יותר.
כמעט לכל מוסד לימודים בארץ יש רשימת מלגות לסטודנטים מצטיינים וסטודנטים הלומדים בחוגים מבוקשים כמו רפואה, משפטים ומנהל עסקים. אם אתם לא מצטיינים ולא לומדים בפקולטה יוקרתית כדאי שתכינו את תלוש המשכורת ותעשו עבודת שורשים אחר מוצא המשפחה שלכם. עבורכם קיימות עשרות ומאות קרנות שמוכנות להעניק לכם מלגה נדיבה בתנאי שתעמדו בתנאים הבאים:

1. הוריכם עלו לארץ ממדינה שמזוהה עם התורמים.
2. מצבכם הכלכלי בכי רע וכן של הוריכם.
3. יש לכם ציונים גבוהים בתואר ראשון או שאתם לומדים לתארים מתקדמים.

כדי לקבל את רשימת המלגות המתאימות לכם אתם יכולים לפנות לאגודת הסטודנטים ולקבל חוברת חינם המכילה את כל פרטי ההתקשרות עם הקרנות המעניקות מלגות לסטודנטים בארץ בכלל, ובמוסד שלכם בפרט. תגלו שיש קרנות מיוחדות, לרוב משפחתיות, שמעניקות מלגות רק לסטודנטים כמוכם, כלומר שלומדים במוסד שלכם.
המלצה חמה שלנו היא לא להסתפק בחוברת המלגות ולהיכנס לאתרי המלגות באינטרנט:

מלגות נוספות בהתאמה אישית יכולות להגיע מהרשויות המקומיות המעניקות מלגות לתושבי העיר בהתאם לקריטריונים של מצויינות ופעילות בקהילה. מלגות אלו לא כל כך גבוהות אבל כל שקל יכול לעזור לכם.
אם יש לכם נגיעה לחונכות והדרכה תוכלו לקבל גם מלגת פר"ח (פרויקט חונכות) שהיא אחת המלגות הגדולות והמבוקשות בארץ. כמעט אין סטודנט שלא משתתף בפר"ח לפחות שנה אחת במהלך לימודיו. מלגה זו מכסה כמעט מחצית משכר הלימוד, אם הצלחתם לקבל אותה ועוד איזה מלגה קטנה אחרת, אתם מכוסים כל הדרך לתואר. במסגרת פר"ח תחנכו תלמיד יסודי בעל קשיים לימודיים וחברתיים במשך ארבע שעות בשבוע.
על פר"ח תוכלו לברר באתר הבית: www.perach.org.il

לאחר שאיתרתם את רשימת הגופים המתאימים לכם להגשת בקשת מלגה כדאי לשים לב למספר פרטים:
– הגופים והקרנות המעניקים מלגות מבקשים בדרך כלל שהטפסים יגיעו אליהם במועד מסוים. אם תאחרו את המועד לא תוכלו להגיש בקשה נוספת ותאלצו לחכות לשנה הבאה.
– אם מבקשים מכם לצרף מכתב הסבר במילים שלכם מדוע אתם מבקשים מלגה, נסחו דף תמציתי וקורע לב עד כמה המצב הכלכלי בבית רעוע ועומד ביחס הפוך לשאיפותיכם האקדמאיות והמוטיבציה להצליח ולתרום לחברה.
– רוב הקרנות והגופים המעניקים מלגות ידרשו לצרף לבקשה מסמכים המאשרים את אמיתות הצהרותיכם. קחו בחשבון שיהיה עליכם להמציא תלושי משכורת שלכם ושל הוריכם, צילומי תעודות הזהות המעידים על מוצא הוריכם, סוג התואר והשלב בו אתם נמצאים בו ולעיתים גם גיליון ציונים של הסמסטר האחרון או השנה הקודמת.

לימודים ומלגות בחו"ל

המחיר הכבד ביותר שתשלמו אם תבחרו ללמוד בחו"ל הוא לא שכר הלימוד או הוצאות המחייה כמו המרחק הפיזי הגדול מהסביבה התומכת של המשפחה והחברים.
למעט העובדה הזו שחשוב לקחת אותה בחשבון כי כבר היו כאלה שנרשמו, נסעו וחזרו מאחר שלא יכלו לעמוד בבדידות האקדמית, אין בעצם מכנה משותף בין הלימודים האקדמיים בארצות הניכר. לכל מדינה יש את החוקים שלה, המוסדות שלה, הוצאות המחיה ושכר הלימוד המשתנה שלה.
ליקטנו כאן מידע על שלוש מהמקומות היותר פופולאריים לישראלים הלומדים בחו"ל, יש עוד הרבה ארצות שבהם לומדים ישראלים אבל קצרה ידנו מלפרט ותוכלו למצוא מידע עליהם באתרי האינטרנט.

ארצות הברית

המעצמה הידידותית ביותר לסטודנט הישראלי. ארצות הברית היא ארץ האפשרויות הרחבות ביותר ללימודים אקדמיים החל בקורסים קצרים להעשרה, תואר ראשון, שני ושלישי. בארצות הברית לומדים כ 580,000 סטודנטים זרים וכולם הגיעו כדי לקבל חיי חברה, תרבות ואקדמיה מהשורה הראשונה בעולם.
הלימודים לתואר ראשון מתקיימים במספר רב של קולג’ים ואוניברסיטאות וכן תחומי לימוד רבים ומגוונים. בין תחומי הלימוד הפופולאריים ביותר: מנהל עסקים, משחק, קולנוע, אומנויות, מדעים ופסיכולוגיה.
בארצות הברית מבחר בתי הספר הטובים והמובילים בעולם למנהל עסקים ורוב הישראלים מעדיפים ללמוד שם את התואר השני בתחום. מסגרת הלימודים לתואר שני במנהל עסקים היא אחת החוויות הבלתי נשכחות לצד מרצים, פרופסורים ומכוני מחקר מהשורה הראשונה.

טיפ: אם אתם בשלב התואר השני וחושבים להמשיך לדוקטורט בחו"ל, אל תכנסו לשלב עבודת התזה, אתם יכולים גם לא לסיים את התואר השני. בארצות הברית לימודי התואר השני נעשים במסלול ישיר לדוקטורט. בעצם מה שחשוב להם זה התואר הראשון שלכם וגם הוא יכול להיות משהו כללי.

בנושא המלגות כדאי שתדעו כי לתואר ראשון לא ניתנות כמעט מלגות על ידי המוסדות, אלא על בסיס הצטיינות בלבד. יחד עם זאת, תוכלו למצוא אוניברסיטאות שמעניקות תמיכה כלכלית לא מלאה.
בתארים מתקדמים התמונה קצת אחרת. חמישים אחוז מהסטודנטים הלומדים לתואר שני מקבלים מלגה וכמעט כולם מקבלים מלגה לדוקטורט. מלגות ניתנות יותר למקצועות של מדעי החיים, מדעי הטבע ומדעי הרוח ופחות לחינוך ומדעי החברה. כמו כן, קיים מספר מוגבל של מלגות לסטודנטים מוכשרים באמנות ותיאטרון.
אם ניתנת מלגה היא ניתנת על בסיס שנתי ולא אוטומטית לכל התואר והסיכויים לקבלתה טובים יותר מהשנה השנייה של הלימודים.

בריטניה

מערכת ההשכלה הבריטית ידועה כטובה בעולם וככזו התומכת בסטודנטים זרים. בעבר היה קשה להתאים למציאות הכלכלית הנוקשה אך היום,בעקבות שינויים שנעשו בחוקים לקבלת ויזת סטודנט הפך התהליך לפשוט יותר וכמו כן גם אפשרויות העבודה לסטודנטים זרים גדלו.
ככלל, אין הרבה אפשרויות לקבלת מלגות לישראלים ללימודי תואר ראשון בבריטניה . לעומת זאת,
לתארים מחקריים ולימודי דוקטורט ניתן לבקש מלגות מהמוסד אליו נרשמים על תקן "מלגות למצטיינים".

אוסטרליה

אוסטרליה היא אחת המדינות הבטוחות והיציבות מבחינה פוליטית בעולם ותושביה נהנים מאיכות חיים גבוהה. החברה האוסטרלית היא רב גונית ומאכלסת גישות ותרבויות שונות. מערכת ההשכלה הגבוהה באוסטרליה מציעה יותר מ 12,000 קורסים אקדמיים. כל המוסדות המציעים קורסים לסטודנטים זרים נמצאים בפיקוח הממשלה האוסטרלית. שכר הלימוד ועלויות המחיה זולות יותר מאשר במדינות מערביות אחרות.
ברוב האוניברסיטאות יש קהילה גדולה של סטודנטים זרים והן מספקות להם שירותים ייחודיים כמו הסעות משדה התעופה, ימי הסתגלות, סיוע במציאת מגורים ועבודה ועוד.
אשרת עבודה ניתנת לסטודנטים זרים והם יכולים לעבוד בשפה האנגלית, ללמוד ולטייל.

6 מחשבות על “מלגות לסטודנטים”

 1. Superb website you have here but I was wondering if you knew of any forums that cover
  the same topics talked about here? I'd really like to be a part
  of online community where I can get feedback from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Bless you!

 2. My partner and I stumbled over here by a different
  website and thought I may as well check things
  out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to looking over your web page again.

 3. I truly love your site.. Pleasant colors & theme. Did you make this amazing site yourself? Please reply back as I'm planning to create my own personal blog and would like to know where you got this from or exactly what the theme is named. Appreciate it!|

 4. Hi, I do think your blog could possibly be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your website in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it's got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, great blog!|

 5. Hi! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to take a look. I'm definitely enjoying the information. I'm bookmarking and will be tweeting this to my followers! Terrific blog and fantastic design and style.|

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *