עבודה בהמתנה

סטודנטים רבים דוחים את ביצוע העבודות האקדמיות לימים האחרונים שלפני מועד ההגשה. קוראים לזה דחיינות אקדמית. מהן הסיבות לתופעה ואיך מתמודדים עמה?

עכשיו זה קורה, הגיע רגע האמת. השעה כבר ממש מאוחרת ואין לי עדיין קצה חוט, כלום. כבר הספקתי לשכוח לפני כמה זמן קיבלתי על עצמי את המשימה הזאת. אני רק יודע שתוך שעות ספורות יגיע הדד ליין ועוד דחייה אחת לטובת זפזופ, נשנוש או שאר מיני תענוגות לא הכרחיים ואין לי עבודה. זה עכשיו או לעולם לא, אני חייב להתחיל לכתוב או שעוד משימה תיכנס לפנתיאון הכישלונות.

חלק נכבד מקוראי שורות אלו ודאי מכירים את התחושה. מונח על השולחן דו"ח שמחר, אבל מחר, בטוח תשלמו אותו? השן כואבת כבר יובלות ומחר, אבל מחר, אתם בטוח קובעים תור לרופא? יומיים להגשת הסמינריון ועוד לא שחררתם נגיעה אחת על המקלדת? הנקודה מובנת. קוראים לזה דחיינות.

המונח דחיינות מתאר מצב שבו ביצוע מטלה חשובה נדחה לטובת עיסוקים אחרים, שכל תכליתם היא בריחה מהתמודדות עם אותה מטלה. סטודנטים רבים סובלים מהבעיה במידה המפריעה למיצוי הפוטנציאל האישי ולהשגת מטרותיהם. דחיינות אקדמית אינה שונה במהותה משאר צורותיה של התופעה, אך מושפעת יותר מליקויי למידה כגון הפרעות קשב או דיסלקציה, ניהול לא נכון של לוח הזמנים וקריסה תחת לחץ. המצב מחמיר כאשר המטלה האקדמית מיועדת לתאריך רחוק יחסית, נושאה מופשט וקיימת עמימות לגבי מורכבותה.

לדברי אמיר דרור, מאמן אישי ויועץ קריירה, "הנטייה לדחות התמודדות עם משהו שקשה לנו לעסוק בו היא חולשה אנושית טבעית. כאשר נזקי ההתנהגות אינם כבדים, ניתן לקבל אותה במידה של סלחנות עצמית, אבל ישנם מצבים בהם דחיינות גובה מחיר יקר. במקרים כאלה רק איום או רמת מצוקה גבוהה תעורר אותנו לבדוק את עצמנו, לחפש פתרונות חדשים, ואולי לשנות דפוסי התנהגות".

על פני השטח יהיו כאלה שלא ימצאו שום פגם בדחיית משימות לרגע האחרון. "רק ככה אני מתפקד כמו שצריך", אומר בביטחון אסי כהן, סטודנט לתקשורת וניהול במכללה למנהל. "כל חיי שילבתי בין עיסוקים רבים, וכשיש גם סמינר להגיש, הביצוע נעשה כמעט תמיד בשעות האחרונות לפני הדד ליין. כנראה שזה עניין של סדר עדיפויות. בכל אופן אני לא רואה כאן שום בעייתיות, גם אם זה באיחור מסוים, בדרך כלל המרצים מתקפלים". נשמע כמו דחיין בהדחקה? זהו אחד מהתסמינים.

המרצים מצדם, מוצאים דרכים משלהם להתמודדות עם התופעה. "לאור ניסיון העבר עם איחורי הסטודנטים, אני נוקט בגישה שונה שעוזרת לכולם" אומר פרופ’ מיכאל אורבך, מרצה בבי"ס לכימיה באוניברסיטת ת"א. "לתאריך היעד אני מוסיף באופן קבוע שבועיים שלמים למאחרים השונים. ככה הסטודנטים פחות לחוצים, המתרגלים לא מקבלים עשרות עבודות לבדיקה בבת אחת ואני לא צריך לשמוע את התירוצים". מאז שהחל לנקוט בגישה, מספר אורבך, מתקיים שקט יחסי בכל סוגיית הדחיינות, ומעל ל-70% מהסטודנטים מנצלים את הגמישות בתאריך, וממשיכים לדחות.

בורחים מהתמודדות

הדחיינות באה לידי ביטוי במגוון אופנים, כולם סובבים סביב אותה נקודה: בריחה מהתמודדות. הדחיין המתעלם יתנהג כאילו שהמשימה היא לא לו, תבוצע מעצמה או פשוט תיעלם לאטמוספירה יחד עם טבעות העשן שיפריח אותו דחיין בבטלתו. דחיין אחר שכבר החליט להתמודד איכשהו עם המשימה, יעריך את מידת הקושי שלה בצורה שגויה, דבר שיקשה עליו מאוד בבואו להתעמת עימה פנים מול פנים, מה שעלול להביא לויתור עצמי.

צורת ביטוי נוספת לתופעה היא המרת משימות. קרה לכם כבר שהתיישבתם לכתוב סוף סוף את הפסקה הראשונה של הסמינר השנתי, ואז, בדיוק באותו רגע, נזכרתם שהברז במטבח דולף וזה הזמן לתקן אותו? בטח קרה. תיקנתם את הברז, התיישבתם שוב לכתוב וכעבור שעתיים נותרתם תקועים על ניסוח של משפט אחד מיני רבים. עיברו הלאה! לא מסוגלים? דחיינים.

אחת הסיבות הבולטות לדחיינות היא פרפקציוניזם. דחיינים הם לעתים אנשים בעלי מודעות עצמית גבוהה מהממוצע, המבוססת על שאיפות לשלמות והישגיות יותר מאשר על הערכה מציאותית של חובותיהם וכישוריהם. פרפקציוניזם מוגזם עלול להפוך את המשימה לבלתי אפשרית. זאת ועוד, שאיפה לשלמות נובעת לא פעם מחרדה מפני הערכה שלילית של הזולת. למשל, סטודנט עלול להאמין כי דרישותיו של המרצה בנוגע למטלה אקדמית הן גבוהות מאוד ואף לחשוש מתגובה ביקורתית שלו לעבודה, בעוד שבפועל אין זה כך.

סיבה נוספת לדחיינות קשורה לחשיבות הניתנת למטלה. זלזול במשימה או תפיסה שלה כחסרת משמעות, עלולה להביא להפחתת המוטיבציה לביצועה. לעומת זאת, מתן חשיבות יתר למשימה, עלולה להוביל לחוסר אמונה ביכולת לבצעה ולדחיית הטיפול בה.

הגורם הפיזיולוגי לתופעת הדחיינות טמון באזור במוח האחראי על חלוקת קשב, תכנון ושליטה בדחפים. אותו אזור אמור לסנן גירויים חיצוניים שמפריעים לביצוע המשימה, ותפקוד לא מספק של אותו אזור עלול להעצים את מידת הדחיינות. דחיינות כרונית, הנובעת מהפרעות קשב וריכוז, ניתנת לטיפול באמצעות תרופות, ריטאלין למשל, או באמצעות טיפול פסיכולוגי.

אז מה עושים?

לפני שרצים לשכב על ספת הפסיכולוג או נרשמים לקבוצת טיפול, כדאי לנסות ולהתמודד עם הדחיינות באופן עצמאי. תכנון וניהול נכון של המשימה יכולים לסייע בהשלמתה במועד שנקבע. כך, בעת קבלת המטלה האקדמית, אין סיבה לרוץ למחשב ולהתחיל לכתוב. תחילה חשוב להבין את ההוראות המדויקות לביצוע, המקורות הנדרשים, נפח המשימה וכמובן, הדד ליין.

"כל תחילת שבוע אני קובעת לעצמי את הימים והשעות בהם אני יושבת על הסמינר" מסבירה מיכל רופא, בוגרת מדעי ההתנהגות שדאגה להשלים את כל חובותיה בזמן. "אם למשל, אני חייבת לקרוא מספר מאמרים טרם הכתיבה, אני בודקת את אורכם, ומעריכה את הזמן הנדרש לקריאה והבנה. אני בונה לוח הזמנים ריאלי, שותלת בתוכו הפסקות יזומות ופורסת אותו על פני זמן ארוך יחסית, כזה שלא ידחק אותי ל’שעת השי"ן’".

במידה וההתמודדות העצמאית לא נושאת פרי, ניתן לפנות לטיפול מקצועי. בכל מוסד אקדמי פועלים מרכזי ייעוץ לסטודנטים, המספקים מידע, הכוונה אישית ואף סדנאות בנושא. בשירות הפסיכולוגי הפועל במסגרת דקאנט הסטודנטים באוניברסיטת תל-אביב, למשל, מעבירים סדנה ספציפית להתמודדות עם דחיינות.

אפשרות נוספת שתופסת לאחרונה תאוצה, היא האימון האישי – קואצ’ינג. "חלק משמעותי בתהליך השינוי דורש פתרון שיש בו הן התבוננות על מקור הקושי והן עבודה מעשית נקודתית להתגברות על דפוס ההתנהגות" אומר המאמן האישי אמיר דרור, שעוסק גם בבעיית הדחיינות, במסגרת סדנאות לצמיחה אישית. "אי אפשר לרוץ לפתרונות טכניים בלי שאנו מרפאים קשיים. טכניקת ביצוע המודבקת באופן שרירותי, בלי להתייחס למניעים עמוקים לדחיינות, על פי רוב לא תחזיק".

עבור הסובלים מליקויי למידה, כנראה שאימון אישי או סדנה לא יעשו את העבודה. כאמור, תפקוד לקוי של האזור במוח שאמור לסנן גירויים חיצוניים, עלול להביא לדחיית הטיפול במטלות האקדמיות. במקרים אלה טיפול פסיכולוגי, ובמקרה הצורך גם תרופתי, יוכל לסייע בהתמודדות עם הבעיה.

בין אם אתם דחיינים המתייסרים לפני כל הגשת סמינר ובין אם אתם דחיינים מודחקים – הגיע הזמן להתחיל בעבודה. נסו תחילה להתמודד לבד באמצעות ניהול נכון של המשימה. לי זה עזר. ותאמינו לי שאם גמר ליגת האלופות לא היה משודר – לא הייתי שומע עכשיו את הגנן מכסח לי את האוזניים. בשנייה האחרונה, עם שריקת הסיום. הפעם הספקתי.

83 מחשבות על “עבודה בהמתנה”

 1. If you wish for to improve your familiarity simply keep visiting this web site and be updated with the most up-to-date gossip posted here.

 2. Hi my friend! I wish to say that this post is awesome, nice written and
  come with almost all significant infos. I would like to see extra posts like
  this .

 3. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your webpage? My blog site is in the very same area of interest as yours and my users would truly benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Cheers!|

 4. I have read some good stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you place to make this kind of wonderful informative web site.

 5. I have been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Studying this info So i'm glad to convey that I have a very just right uncanny feeling I discovered just what I needed. I so much indisputably will make sure to do not disregard this site and give it a glance on a continuing basis.|

 6. Great website. A lot of helpful info here. I
  am sending it to some friends ans also sharing in delicious.

  And of course, thanks in your sweat!

 7. We're a group of volunteers and starting a new scheme in our
  community. Your site offered us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our whole community will be grateful to you.

 8. Hey There. I found your weblog the use of msn. This is
  a really neatly written article. I will be sure to bookmark it
  and come back to learn more of your helpful info.

  Thank you for the post. I'll definitely return.

 9. Hi! I simply would like to offer you a big thumbs up for your excellent info you have here on this post.

  I will be returning to your blog for more soon.

 10. Spot on with this write-up, I seriously believe that this web site needs a great deal more attention. I'll probably be
  back again to see more, thanks for the advice!

 11. Hello There. I found your blog using msn. That is a really smartly written article.

  I'll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info.
  Thank you for the post. I'll certainly comeback.

 12. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren't loading correctly.
  I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried
  it in two different web browsers and both show the same outcome.

 13. Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good blog!

 14. This design is incredible! You obviously know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 15. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide
  credit and sources back to your blog? My blog site is
  in the exact same niche as yours and my visitors would really
  benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this okay with you. Thanks a
  lot!

 16. I'm not sure where you're getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or understanding
  more. Thanks for great info I was looking for this info for my mission.

 17. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
  and said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 18. Pretty nice post. I simply stumbled upon your blog and wished to mention that I have really enjoyed
  surfing around your weblog posts. In any case I will be subscribing in your feed and I'm hoping you write
  again very soon!

 19. You could certainly see your enthusiasm in the work
  you write. The world hopes for more passionate writers such as
  you who are not afraid to mention how they believe.
  All the time go after your heart.

 20. I got this web site from my pal who told me regarding this site and at the moment this time I am
  visiting this web page and reading very informative posts at this time.

 21. My brother suggested I may like this website.
  He was entirely right. This put up actually made my day.
  You cann't believe simply how a lot time I had spent for this info!
  Thank you!

 22. An impressive share! I have just forwarded this
  onto a co-worker who has been doing a little research on this.

  And he actually bought me lunch due to the fact that I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this topic
  here on your web page.

 23. Hmm it looks like your site ate my first comment (it
  was extremely long) so I guess I'll just sum it up what
  I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to everything.
  Do you have any tips and hints for novice blog writers?
  I'd genuinely appreciate it.

 24. Generally I don't read article on blogs, however
  I wish to say that this write-up very compelled me to take
  a look at and do it! Your writing taste
  has been amazed me. Thank you, very great post.

 25. Heya i'm for the primary time here. I found this board and I in finding It really helpful &
  it helped me out a lot. I am hoping to provide one thing back and help others such as you aided me.

 26. Greetings from Los angeles! I'm bored to death at work so I decided to check out
  your website on my iphone during lunch break. I love the info you provide here and can't wait to take a look when I get
  home. I'm surprised at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing blog!

 27. Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you
  can be a great author.I will remember to bookmark your blog and will come
  back at some point. I want to encourage that you
  continue your great posts, have a nice weekend!

 28. fantastic points altogether, you simply received a new reader.
  What could you recommend about your submit that you made some
  days in the past? Any positive?

 29. I think that everything published was very reasonable.
  However, what about this? suppose you were to create a
  killer headline? I ain't suggesting your information isn't solid., but what if you added something that grabbed folk's attention? I mean עבודה
  בהמתנה – דפי סטודנטים is a little vanilla.

  You should glance at Yahoo's home page and see how they write article headlines to grab viewers interested.

  You might add a video or a pic or two to get readers excited about what you've written. In my opinion, it might bring your website a little livelier.

 30. Hi! I've been following your website for a while now and finally got the bravery to go ahead
  and give you a shout out from Houston Tx! Just wanted to tell
  you keep up the excellent work!

 31. of course like your web site but you need to take a look at the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to inform the truth nevertheless I will surely come back again.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *